Pozor na nebezpečné plísně
První projevy mykózy na nohou, můžeme většinou nejdříve zpozorovat mezi 4. a 5. prstem. Ohlašují se zarudnutím, olupováním kůže, svěděním a pak i bolestivými prasklinkami, které mohou mokvat. Také toto postižení prozradí typický zápach. Nejúpornější bývají plísně na nehtech. Pokud se problémy na nohou objevují opakovaně, je vhodné navštívit jak kožního, tak i praktického lékaře, neboť tyto potíže mohou signalizovat některá vážná onemocnění jako je například cukrovka, nebo problémy s cévním systémem.
V obuvi, ve které je tma, teplo, případně i vlhko od zpocených nohou, mají plísně pro množení a infikování téměř ideální podmínky. Plísně se šíří prostřednictvím nakažených šupinek kůže. Některé druhy plísní v obuvi dokáží přežít šest až devět měsíců. Šupinky se sporami plísní bývají všude tam, kde nám odpadávají sloupnuté drobné části kůže z nohou, tedy v ponožkách, obuvi, na podlahách, v kobercích i na lůžku. Pokud máme nohy oblečené do ponožek, nemají plísně tak dobré podmínky k infikování nohou jako při přímém kontaktu spór plísní s nohou. Ale i tak musíme myslet na existenci možného rizika nákazy. Ponožky nejsou 100% ochrana, ale dokáží riziko zmírnit. Při návštěvách bazénů, saun a společných sprch nikdy nechodíme neobutí, ale vždy v plážové obuvi, která je vhodná do vody, tedy žabky (vietnamky), crossky, gumové pantofle. Pokud jdeme na návštěvu, kde trvají na přezutí do nabízených přezuvek, přineseme si vlastní přezutí, neboť přezuvky určené pro návštěvy střídá mnoho lidí a může mezi mimi být návštěvník s onemocněním nohou. V obchodech nezkoušejte obuv na holá chodidla, ale vždy si nejprve oblečte ponožky, . Dalším nebezpečím jsou pro nás členové domácnosti, kteří plísňovým onemocněním trpí. Nikdy nepoužívejte společné ručníky s jinou osobou! Pokud sami trpíte onemocněním nohou, je dobré používat alespoň zvlášť ručník na nohy a zvlášť ručník na zbývající části těla. V případě, že je infikováno jen jedno chodidlo používejte na jeho osušení speciálně vyčleněný ručník a tím můžete snížit riziko přenesení infekce na zbylé části těla.
Je nutné chovat se velmi ohleduplně ke svému okolí a předcházet možnosti infikovat další osoby.
Důležitá je i opatrnost a důslednost při praní prádla. Ponožky pokud možno pereme na 60° C a do poslední máchací lázně místo aviváže přidáme raději několik lžic octa. Ložní prádlo vyváříme stejně jako ručníky a také místo aviváže přidáme raději ocet. Prádlo bude měkké, a ocet oživí barvy. Ocet je osvědčeným babským receptem v boji proti plísním, protože plísně nemají rády příliš kyselé prostředí.
S infikovanými ponožkami bychom neměli prát spodní prádlo a trička. Hrozí, že se prádlo infikuje plísněmi, které pračka nezničí. Tím vzroste riziko, že se nám plísně rozšíří do podpaží, rozkroku, případně ženám pod prsa. To je do míst, kde se kůže zapařuje a kde mají ideální prostředí pro své bujení.
Dobré je také vytírat pravidelně obuv octovou vodou, případně ji vystříkat sprejem obsahujícím některou z antimykotických látek. Obzvlášť pečlivě bychom to měli udělat zejména se sportovní obuví, ve které se nohy často velmi intenzivně potí. K velmi razantním prostředkům v péči o obuv patří hadřík namočený do formaldehydu, který dáme do bot. Ty pak zabalíme do igelitového pytle, aby výpary zůstaly uvnitř. Když látku vyjmeme, dáme boty na tři dny na balkón, aby vyschly.
Velmi dobrým přírodním prostředkem v boji proti plísním je "chytrá houba", patent českého vědce Dáši Veselého. Jedná se o parazitní houbu pythium oligandrum, která se živí plísněmi a kvasinkami. Když je sežere, zasporuje se a čeká na další potravu. Použití nemá vedlejší účinky a plísně, nebo kvasinky si proti ní nedokáží vytvořit odolnost.
Služby
- Pedikúra
- Relaxační masáž
- Sportovní masáž
- Medová masáž
- Baby masáž
- Baňkování
- Indická masáž hlavy
- Masáž lávovými kameny
- Lymfatická manuální masáž
- Dornova a Breussova masáž
- Havajská masáž Lomi-Lomi
- Masáž těhotných žen
- Čokoládová wellness terapie
Objednejte se
777 017 146
Brno a okolí